Skip to main content

Zaštita povrća od bolesti tokom ljeta

Usljed povoljnih klimatskih uslova i prisustva već dobro razvijenih biljaka, pa i sočnih plodova, paraziti i štetočine u ovom periodu mogu nanijeti veliku štetu povrtlarima. Da bi biljke ostale zdrave potrebno je svakodnevno obilaziti usjeve i pažljivo posmatrati  povrće, pa pri uočavanju pojave određenih bolesti ili štetočina primijeniti mjere njihovog suzbijanja.

Opširnije

Oprez! Plamenjača na krompiru!

Kiša, visoka relativna vlažnost vazduha i umjerene temperature predstavljaju najpovoljnije uslove za razvoj mnogih bolesti. Početak vegetacije sa puno kišnih dana je pogodan za razvoj krompira, ali i izuzetno povoljan za razvoj plamenjače, koju bih ovde pomenula jer je najrasprostranjenija i ekonomski najštetnija bolest krompira.

Opširnije

Hranimo voćke

Kao i svakom drugom živom biću i voću je neophodno dovoljno hraniva, posebno onih osnovnih azota,fosfora i kalijuma. Bez osnovnih hranjivih materija nema normalnog rasta, razvoja ni roda. U čitavom biljnom svijetu, posebno pri primjeni uzgojnih oblika za intenzivan rod, od svih prepreka voće najteže može prevazići nedostatak hraniva.

Opširnije

Sadnja i gajenje krompira - Solanum tuberosum

Krompir (Solanum tuberosum) potiče iz južne Amerike i to iz peruanskih Anda, a gajio se prije 8000 godina. Sjećam se slike iz djetinjstva, kada smo mojoj, već jako vremešnoj babi, iskopavajući krompire iz bašte, poturali najkrupnije krtole odozgo, kako bi vidjela kako je dobar rod. Njenom oduševljenju nije bilo kraja. Vođena iskustvom iz svog vremena, smatrala je da su dobrim rodom krompira, prebrinute glavne životne brige za tu godinu, da hrane ima dovoljno, pa ako čak žito i ne rodi. Ovaj primjer govori o svjesnosti našeg stanovništva o velikoj hranjivoj vrijednosti krompira i njegovom nezamjenjivom mjestu u ishrani.

Opširnije

Jesenje plavo prskanje voća

Za najbolju zaštitu voćaka u jesen bilo bi poželjno obaviti plavo prskanje, tj. tretiranje biljaka sa bakarnim preparatima. Ovim tretmanom štitimo rane koje nastaju opadanjem lišća, kao i rezove koji nastaju na granama i grančicama. Bakarni preparati mogu spriječiti prouzrokovače bolesti da prezime na biljci.

Opširnije

Komorač - Više lijek nego začin

Komorač je vjerovatno jedna od najmanje poznatih, a opet jedna od najljekovitijih biljaka. Zahvaljujući svojim ljekovitim svojstvima sve više privlači čovjekovu pažnju i postaje sve traženiji.

Opširnije

Ovinjavanje buradi

Jedan od posljednjih radova prilikom spravljenja vina ili rakije jeste njihovo čuvanje u određenim posudama. Za čuvanje vina i rakije, u praksi se najčešće koriste inoks i drvena burad. Drvena ambalaža ima višestruke prednosti.

Opširnije

Dnevnik aktivnosti u poljoprivredi

Dosli smo do samog kraja godine. Što se tiče poljoprivrede,u decembru imamo najmanje aktivnosti. Poljoprivrednici su kao i svake jeseni pripremili svoje imanja za prezimljavanje, sumiraju rezultate i prave planove za narednu godinu.

Opširnije

Proizvodnja mikro povrća i začinskog bilja

Hladni dani su idealni za realizaciju novih ideja u poljoprivredi, kada na raspolaganju ima manje svježeg povrća. Svakako gajenje mikro povrća i začinskog bilja (malih, snažnih rezervoara zdravlja) predstavlja odličan izbor, bilo da se radi za amaterskoj ili profesionalnoj proizvodnji.

Opširnije

Jesenji radovi u voćnjaku

Jesen je period godine kada se obavljaju brojni poslovi koji će biti priprema za sledeću sezonu i koji osiguravaju uspješno prezimljavanje voćaka.Pripremni radovi u voćnjaku započinju neposredno poslije berbe plodova i potrebno ih je blagovremeno izvesti.

Opširnije

Zaštita agruma tokom zime

 Od svih mjera zaštite, jedna od najvažnijih je zaštita od niskih temperatura i hladnih zimskih vjetrova. Sve vrste agruma ne podnose jednako niske temperature.

Opširnije

Zimsko prskanje voća

 Zimsko ili „plavo prskanje“ zauzima veoma važno mjesto u kompleksnoj zaštiti voćaka, a izvodi se u periodu mirovanje vegetacije, odnosno od opadanja lišća pa do kretanje pupoljaka tj. do fenofaze „mišijih uši“.

Opširnije

Enološki i mjerni instrumenti

Alkoholometar je mjerni instrument za određivanje procenta alkohola u rakiji (skala 10-70 vol. %).  Postoje dvije vrste: alkoholometar (rakijaš) bez temperaturne skale za orijentaciono mjerenje i alkoholometar sa temperaturnom skalom za precizno mjerenje. 

Opširnije...

Berba i čuvanje stonog grožđa

Stono grožđe predstavlja osvježavajući, ukusan i lako svarljiv proizvod sa velikom kaloričnom vrijednošću i povoljnim kisjelinskim sastavom. U našim zasadima stonog grožđa dominira sorta kardinal, a u znatno manjem procentu sorte: viktorija, muskat hamburg, italija, afus ali i dr.

Opširnije

Rastjerivači (strašila) za ptice

Pitate se kako se riješiti ptica? Kako otjerati golubove sa vaše terase? Kako se zaštititi od vrana? Predstavljamo rješenje!                                                      

Opširnije

JESENJA SJETVA POVRĆA

Sa dolaskom hladnijih jesenjih dana možete sijati povrće u svom vrtu. Jesenja sjetva se obavlja kad su zemljište i plastenici slobodni od drugih usjeva, a plodovi se beru prije proljećne sjetve.

Opširnije...