Skip to main content

Decembar

Povrtarstvo

U ovom mjesecu se siju sjemena kultura za ranu proiuzvodnju. Sjetva se vrši u kontejnerima ili čašicama koji se obavezno dezinfikuju. Osim kupovine kvalitetnog sjemena bitna je nabavka kvalitetnog supstrata. U ponudi su razni tipovi supstrata sa različitim procentima treseta i hranjivih materija. Naš predlog su profesionalni supstrati proizvođača BRIL, koji imaju finu strukturu i dobru opskrbljenost hranjivih materija, zadržavaju dovoljno vlage i vazduha i imaju garanciju da su bez bolesti i sjemena korova.

 

Vinogradarstvo

Pošto je opalo više od 2/3 lišća i ukoliko dozvoljavaju vremenski uslovi - treba uraditi zaštitu vinograda. Cilj zaštite u ovom periodu je uništenje gljivica, bakterija i biljnih vaši koje se spremaju da prezime u vinogradu. Za ovu zaštitu predlažemo sledeće preparate: Bakarni oksihlorid WP-50, Kupro 190SC, Nordox, Bordovsku čorbu... generalno, veoma je važno napraviti dobru smjesu kojoj se dodaje bijelo ulje.

 

Voćarstvo

U ovom mjesecu, osim sadnje novih voćaka, stara stabla treba zaštititi od negativnog djelovanja mraza. Najčešća mjera je krečenje debla i osnove - raklji, ramenih grana smjesom negašenog kreča, kuhinjske soli i sumpora u prahu u odnosu 5:0.5:0.25, tj. na 5kg kreča dodaje se 0.5kg kuhinjske soli i 0.25 kg sumpora u prahu. Ovu zaštitu treba završiti najkasnije do polovine januara.

Novembar

VINOGRADARSTVO

Korišćenje vinobrana u savremenom vinarstvu je obaveza. Zdrava i stabilna vina mogu se proizvesti samo uz primjenu sumporisanja, prije početka alkoholnog vrenja tj. fermentacije i u vrijeme pretakanja vina. Vinobran nije štetan po zdravlje ljudi, ukoliko se koristi u propisanim količinama.
Sumpor-dioksid dodan tropu ili vinu prelazi u sumporastu kiselinu. Slobodni dio sumporaste kiseline djeluje kao antiseptik i kao antioksidans. Kao antiseptik djeluje na sve bakterije koje izazivaju bolesti vina i na plijesni i gljivice uzročnike bolesti ″vinski cvijet″. Kao antioksidans spriječava neželjne oksidacije i vina se bolje čuvaju i zadržavaju svježinu i aromu. Sumporasta kiselina izvlači ″bojene″ materije iz pokožice pa su vina jače obojena.


VOĆARSTVO

Novembar je pravo vrijeme za sadnju voća. Ukoliko sadimo ribizlu, prije pripreme zemljišta treba suzbiti korove. To najlakše rješavamo primjenom herbicida na bazi glifosava (glifosav, glifomark, itd.), oko 2-3 nedelje prije sadnje.
Pošto ribizla ″voli″ kisjela zemljišta to rješavamo unošenjem proizvoda na bazi krečnjaka, kao što je mleti dolomit.
Veći sadržaj hranjivih materija postižemo unošenjem sterilisanog organskog đubriva (Humoscan) ili mineralnog đubriva npr. Power 7-10-32 sa mikroelementima. Obavezna je prihrana u proljeće sa azotnim đubrivima kao npr. 22-7-7 sa mikroelementima. Veoma važno je nabaviti sadni materijala visokog kvaliteta i ispravnog zdravstvenog stanja.


POVRSTARSTVO

U ovom periodu u plastenicima se nalazi salata, koja se sukcesivno sije do sredine januara. Posebnu pažnju treba obratiti na njenu kvalitetnu prihranu. Predlažemo Ferticare, brzo djelujuća đubriva, proizvod firme Yara Mila. U zavisnosti od stadijuma razvoja koristimo različite formulacije ovih đubriva.
Što se tiče zaštite, obratiti pažnju na bolest plamenjače i bijelu leptirastu vaš.

Oktobar

Povrtarstvo

Vrijeme je za sadnju crnog luka- arpadžika. Osim izbora sorte i zdravog sjemena, da bi prije nikao.arpadžik treba držati u toploj vodi 2-3 dana na tempertauri 20-22'C. U toj vodi možemo rastvoriti i neki od insekticida- akaricida koji će zaštititi od lukove pipe, lukove muve, lukove grinje. Koriste se preparati: mospilan, volej, actara, talstar, actelik i drugo.

 

Vinogradarstvo

Ukoliko je u grožđu visok sadržaj pektina, potrebno je obaviti bistrenje uz pomoć upotrebe enzima. Prvilna, nesmetana i potpuna fermenatcija nastaje samo onda ako se još iz šire (vode iz tropa) uspješno otkloni veći dio nepoželjnih jedinjenja. Za ovu svrhu koristimo bentonit koji je prirodno enološko sredstvo za bistrenje vina. Bentonit ubacujemo u trop ili širu, izmiješamo i ostavimo da odstoji 3 do 5 dana da vino postanje bistro. Poslije toga vršimo filtriranje. Bentonit gotovo da nema uticaja na boju i daje visoku čistoću vinu.

 

Poslije obrade i filtracije vino je moguće obogatiti upotrebom hrastovih kora tj. čipsa.

 

Voćarstvo

Ukoliko planiramo da zasadimo voćnjak, sada je idealno vrijeme za pripremu zemljišta. Priprema se sastoji, ili u rigolovanju kompletne parcele gdje planiramo zasad ili kopanje pojedinačnih jama za sadnju. Bolji i sigurniji način je rigolovanje (duboko oranje).

Rastojanje na kojem će se kopati jame zavisi od uzgojnog oblika, npr. Rastojanje za poboljšanu piramidu iznosi 6.0-7.0m x 4.5-5.5m, vretenasti žbun 3.5-4.0m x 1.8-2.2m i vitki vretensti žbun 3.5-4.0m x 1.0-1.50m.

Vrijeme sadnje je u periodu mirovanja vegetacije, od jeseni do proljeća. Prilikom kupovine sadnica obavezno uzimajte one sa deklaracijom i kod provjerenih distributera. 

Septembar

Povrtarstvo

Zaštita jesenjih kupusnjača od napada gusjenice i crva. Predlog: Calinogor.
Zaštita od antraknoza: Bravo 500 SC ili Score 250 EC
Prihrana sa mineralnim đubrivom Cropcare 22-7-7+mikro elementi.

 

Vinogradarstvo

Treba pripremiti prostorije i posude u kojima će se sipati trop i vino. Prostorija - podrum treba da bude besprekorno čist. Jedna od mogućih načina dezinfekcije je paljenjem sumpornih traka. Koristimo dvije sumporne trake na 1 m3 podruma. Može se koristiti i elementarni sumpor u količini 20 g/m3. Nakon 24 sata podrum treba dobro provjetriti. Zidovi se mogu isprskati sa 5% rastvorom plavog kamena.
Za čišćenje plastičnih posuda i nerđajućih prohromskih sudova predlažemo da koristite Vinolux sredstvo za čišćenje. Osim što izvanredno odstranjuje sve nečistoće, kako organskog tako i neorganskog porijekla, ne ostavlja nikakve mirise koji bi kvarili vino.

 

Voćarstvo

Šljiva: Ukoliko je koristimo za jelo u svježem stanju ili za preradu u slatko ili kompot, treba je brati kada je dovoljno slatka, sočna i ukusna, ali još dovoljno čvrsta. Plodovi namijenjeni za spravljanje pekmeza, marmelade, džema, beru se potpuno zreli.
Jabuka: 15-tak dana prije branja treba je zaštititi od bolesti "sive truleži" i od napada vaši i grinja. Naš predlog: Switch + Elisa

Avgust

Povrtarstvo

Sadnja kasnog kupusa završena je do polovine jula. Sada treba redovno zalivati vodom i održavati vlažnost na oko 80% poljskog vodnog kapaciteta. Zaštitu fungicidima treba sprovesti protiv plamenjače, bakterioze, lisnih sovica i kupusara.
Naš predlog je: Bravo 720SC + Dithan + Calinorel D

Kod proizvodnje paprike, paradajza i plavog patlidžana kao drugog usjeva, posebno ih treba zaštititi fungicidima protiv plamenjače a plavi patlidžan protiv krompirove zlatice.
Naš predlog: Bravo 720SC + Mankogal 80 + Afinex 20 SP

 

Vinogradarstvo

U fazi početka zrenja grožđa tj. u "šarku" vrši se zaseban tretman protiv sive truleži. Postoje efikasni fungicidi sa različitim hemijskim sastavom a naš predlog je: Switch 62.5WG. U ovoj fazi trebe izvršiti i prihranu loze. Predlog: Kalijum-Nitrat (13:0:46).

 

Voćarstvo

Jabuke treba zaštiti protiv čađave krastavosti, pepelnice i jabukinog smotavca. Naš predlog: Captan + Topas + Actelic.
Šljivu treba zaštititi protiv truleži plodova i šljivinog smotavca. Naš predlog: Switch 62.5WG + Envidor.
Kruške: 15 dana prije berbe zaštititi protiv truleži plodova i smotavca. Fungicidi kao i za jabuku.

Jul

Povrtarstvo

U ovom mjesecu dolazi do masovne pojave truleži i crne pjegavosti.
Za najbolju preventivnu zaštitu, kao i pri pojavi zaraza, biljku treba tretirati sa: Tatoo (ili Conseto) + Acrobat + Actara

Vinogradarstvo

Zbog nepovoljnih vremenskih uslova koji su česti u ovom periodu, a koji su izuzetno povoljni za razvoj raznih patogena, vinovu lozu treba zaštititi kompletnim tretiranjem.
Naš predlog je: Switch + Bravo + Thiovit

Voćarstvo

Pojačana opastnost od gljivičnih oboljenja, posebno sive plijesni.
Zaštita tretiranjem sa: Equation + Teldor + Mospilan.

Jun

Povrtarstvo

Obavezna zaštita protiv truleži plodova i prihrana kalcijum-nitratom.
Naš predlog: Acrobat + Score + Switch.

Vinogradarstvo

U ovom mjesecu treba zaštititi vinovu lozu od bolesti plamenjače, pepelnice i odraditi prvu zaštitu protiv Botritisa.
Naš predlog je: Ridomil gold + Falcon + Botril. Prihrana sa Yara Ferticare đubrivima.

Voćarstvo

Jabuke treba zaštiti od bolesti plamenjače, pepelnice i biljnih vaši. Naš predlog je: Captan + Topas + Calinogor D.
Kod zaštite breskve, posebnu pažnju treba obratiti na bolest truleži plodova. Naš predlog je: Dithan + Switch + Direkt.
Za višnju i trešnju, prilikom zaštite preparatima protiv bolesti, obavezno izabrati one koji imaju kratku karencu. Naš predlog je: Actelic + Switch + Equation. Prihrana sa Yara Cropcare 23-7-7 ili Ferticare đubrivima.

 

Opšte napomene:

Svi navedeni preparati imaju zaštitno dejstvo 10-14 dana ukoliko je vrijeme stabilno. Pri povećanoj vlažnosti vazduha zažtitno dejstvo je 8-10 dana. Dobar vid zaštite je tretiranje odmah nakon padavina.

Maj

Povrtarstvo

Po rasađivanju paprike obavezna zaštita protiv vaši, polijeganja rasada i bolesti.
Naš predlog: Mospilan-Mankogal+Proplant. Naknadno, prihraniti sa Ferticare 15-30-15.

Vinogradarstvo

Nastaviti zaštitu vinove loze protiv plamenjače, krastavosti i pepelnice. Pošto prije cvjetanja izlazi prva generacija grozdovog smotavca, sprovesti zaštitu i protiv ove štetočine insekticidima kao što su: Calinogor D, Direkt, Fastak, Gusathion, Talsar, Lebaycid, Decis itd.
Naš predlog: Calinogor D i Direkt

Voćarstvo

Zaštititi jabuke i kruške protiv čađave krastavosti, pepelnice, smotavca i lisnih vaši.
Naš predlog: Antracol + Zato + Teldor + Confidor ili Scope + Captan + Microthiol + Mospilan.
Za breskve: Captan + Systhane + Teldor + Calinogor D.

April

Povrtarstvo

U ovom mjesecu treba zaštititi rasad povrća od gljivičnih bolesti – bijele truleži i sive plijesni.

Pri infekciji mladih, tek izniklih biljaka, gljiva prouzrokuje simptome polijeganja rasada (u narodu poznato kao „padanje“ rasada). Ukoliko se biljke inficiraju u kasnijim fazama vegetacije dolazi do opadanja plodova. Efikasna zaštita se postiže preparatima: Previcur, Previcur Energy, Proplant, Switch, Bravo i dr.
Naš predlog: Penkozeb+Proplant+Mospilan. Redovna prihrana sa Yara Ferticare u različitim kombinacijama do kraja branja.


Vinogradarstvo

Kad lastari na lozi dostignu dužinu od desetak centimetara, treba početi prvo, redovno prskanje.

Lozu zaštititi od bolesti plamenjače, pepelnice i od eriofidnih grinja. Naš predlog prskanja protiv plamenjače je Winner, Mikal Flash, Antracol ili Dithane. Protiv pepelnice: Falcon, Sabitane, Karathane. Protiv eriofidnih grinja: Tiovit, Tiosulfan, Tiomark.


Voćarstvo

U ovom mjesecu voćke su u fazi bubrenja pupoljaka. Treba ih zaštititi od čađave krastavosti, šupljikavosti i kovrdžavosto lišća, monilije i štetočina.

Hemijska zaštita je crvenim uljem i preparatima na bazi bakra. Naša preporuka: bakarni kreč + bijelo ulje.

Mart

Povrtarstvo

Mladim biljkama povrća u kontejnerima najveća opasnost prijeti od gljivičnog oboljenja i polijeganja rasada. Ovo oboljenje može da uništi kompletan rasad. Najbolje je djelovati preventivno, a najkasnije do prvih simptoma bolesti tj. do pojave crne fleke na stablu biljke.

Hemijska zaštita sprovodi se preparatima kao što su: Previcur 607 SL, Previcur Energy, Infinito, Tatoo, itd...
Da bi izbjegli pojavu rezistentnosti gljiva, ne smije se stalno koristiti isto sredstvo, nego je potrebno mijenjati fungicide sa različitom aktivnom materijom i različitim mehanizmom djelovanja.
Osnovno đubrenje sa Yara Cropcare 11-11-21.

 

Vinogradarstvo

Mnogi vinogradi u ovom mjesecu prihranjuju vinovu lozu. Da bi poboljšali prinos, brže sazrijevanje, bolji kvalitet plodova i prevazilaženje strenih situacija koje se javljaju na otvorenom polju preporučujemo CROPCARE 6-12-24 sa mikroelementima. Potrebna količina je 500kg/ha.

 

Voćarstvo

U ovom mjesecu posebnu pažnju treba obratiti na bolest „kovrdžavost lista breskve“. Ovo je gljivično oboljenje koje se manifestuje u vidu kovrdžavih crvenkastih listova, koja se brzo širi na zdravo lišće i zahvata kompletno stablo. Ovo oboljenje se rešava tretiranjem u fazi otvaranja pupoljaka sa fungicidima Bravo 500 SC, Syllit 400-SC, Ciram, itd.

Februar

Povrtarstvo

Posijano sjeme u kontejnerima, kada nikne, treba zaštititi zalivanjem preparatima na bazi propamokarb-hidrohlorida, kao npr. Previcur 607SL, Previcur Energy, Tatoo, itd...

 

Vinogradarstvo

I dalje je u toku rezidba, prihrana i zaštita vinove loze zimskim prskanjem. Ukoliko se vino muti, upotrebljavamo Bentonit - preparat za bistrenje vina. Upotreba: 50-100gr na 100L mladog vina ili 20-60g na 100L starijih vina. Za đubrenje dodati Yara 7-20-28 sa mikroelementima.

 

Voćarstvo

U ovom mjesecu nastavlja se rezidba voćala i zimska zaštita i prihrana kao u januaru.
Ukoliko koristimo jabuku za spravljanje rakije, džibri bi trebalo dodati vinobran i 50-55ml koncentrovane sumporne kisjeline na 100L džibre. Ona onemogućava razvoj bakterija mlečne kisjeline i kvarenje džibre. Za đubrenje dodati Yara 7-12-25 sa mikroelementima.

Januar

Povrtarstvo

Aktuelna je sadnja crnog luka. Treba ga saditi tako da na svakih 10-tak centimetara bude po jedna stabljika. U vrijeme pripreme, zemljište treba pripremiti unošenjem preparata GALATION G-5 ili Foksim G-5 koji uništavaju  Lukovu pipu i Lukovu muvu.
Poslije sadnje, a prije nicanja, tretirati zemljište protiv korova sa herbicidom STOMP 330E.
Poslije nicanja potrebna je prihrana sa mineralnim đubrivom CROPCARE 22-7-7 sa mikroelementima proizvođača Yara-Mila (Kemira).

 

Vinogradarstvo

Aktuelna je rezidba vinograda. Različiti su sistemi uzgoja i načini rezidbe, ali opšte pravilo je ostaviti jedan reznik sa 1-2 pupoljka iz koga će se razviti nerodne mladice koje će sledeće godine dati najbolji rod. U zavisnosti od sorte odlučićemo se na kratku ili dugu rezidbu. Npr. sorta Kardinal je izuzetno rodna pa podnosi i kratku rezidbu, a pošto je to stono grožđe ovakva rezidba je važna i zbog izgleda samog grožđa.
Poslije rezidbe potrebno je zaštititi i prihraniti vinograd. Za zažtitu koristiti: plava sredstva + bijelo ulje ili crveno ulje. Prihrana: Cropcare 8-20-30 sa mikroelementima ili Multicare 5-10-25 sa mikroelementima proizvođača Yara-Mila (Kemira).

 

Voćarstvo

Vrijeme je za jednu od osnovnih radnji za dobru rodnost, a to je rezidba voćaka. Prilikom rezidbe važno je da rez bude pravilan tj. da je uvijek iznad puponja i da se reže suprotno od pupoljka ukoso za oko 1cm. Sa završenom rezidbom treba uraditi dobru zaštitu. U ovom periodu predlažemo KUPRO 190 SC + bijelo ulje. Poslije zaštite, voćnjak je potrebno dobro prihraniti. Mi predlažemo POWER 7-10-32  sa mikroelementima proizvođača Yara-Mila (Kemira).