VINOGRADARSTVO
Korišćenje vinobrana u savremenom vinarstvu je obaveza. Zdrava i stabilna vina mogu se proizvesti samo uz primjenu sumporisanja, prije početka alkoholnog vrenja tj. fermentacije i u vrijeme pretakanja vina. Vinobran nije štetan po zdravlje ljudi, ukoliko se koristi u propisanim količinama.
Sumpor-dioksid dodan tropu ili vinu prelazi u sumporastu kiselinu. Slobodni dio sumporaste kiseline djeluje kao antiseptik i kao antioksidans. Kao antiseptik djeluje na sve bakterije koje izazivaju bolesti vina i na plijesni i gljivice uzročnike bolesti ″vinski cvijet″. Kao antioksidans spriječava neželjne oksidacije i vina se bolje čuvaju i zadržavaju svježinu i aromu. Sumporasta kiselina izvlači ″bojene″ materije iz pokožice pa su vina jače obojena.
VOĆARSTVO
Novembar je pravo vrijeme za sadnju voća. Ukoliko sadimo ribizlu, prije pripreme zemljišta treba suzbiti korove. To najlakše rješavamo primjenom herbicida na bazi glifosava (glifosav, glifomark, itd.), oko 2-3 nedelje prije sadnje.
Pošto ribizla ″voli″ kisjela zemljišta to rješavamo unošenjem proizvoda na bazi krečnjaka, kao što je mleti dolomit.
Veći sadržaj hranjivih materija postižemo unošenjem sterilisanog organskog đubriva (Humoscan) ili mineralnog đubriva npr. Power 7-10-32 sa mikroelementima. Obavezna je prihrana u proljeće sa azotnim đubrivima kao npr. 22-7-7 sa mikroelementima. Veoma važno je nabaviti sadni materijala visokog kvaliteta i ispravnog zdravstvenog stanja.
POVRSTARSTVO
U ovom periodu u plastenicima se nalazi salata, koja se sukcesivno sije do sredine januara. Posebnu pažnju treba obratiti na njenu kvalitetnu prihranu. Predlažemo Ferticare, brzo djelujuća đubriva, proizvod firme Yara Mila. U zavisnosti od stadijuma razvoja koristimo različite formulacije ovih đubriva.
Što se tiče zaštite, obratiti pažnju na bolest plamenjače i bijelu leptirastu vaš.